Podkrovní byt na faře

Podkroví na pražské barokní faře v Konviktské, kde si umělecky založený klient přál vytvořit otevřený byt pro dva, přestože výška krovu a plocha by umožňovala vestavět i patro a více samostatných pokojů. Výsledkem je skutečně velkoryse pojatý prostor.

 

Autor Olga Pokorná
Ateliér Olga Pokorna – architekt
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Ulice, číslo Konviktská
Datum realizace 2015
Užitná plocha 140.00m2

 

PROSTOROVÉ USPOŘÁDÁNÍ

Základem řešení je tedy jediná místnost ve tvaru L s kuchyní, ložnicí, obývacím pokojem, koupelnou a šatnou. Byl vytvořen velký prostor otevřený do výšky a vytvářející tak úchvatnou atmosféru. Pro koupelnu byl ve středu celého prostoru vytvořen zděný box bez stropu, takže i koupelna nabízí výhled na odkryté trámy krovu.

Osvětlení denním světlem zajištují vykíře, střešní okna a malé světlíky. Svitidla na liště probíhají celým prostorem podél vaznic a dále v koupelně, ložnici a obývacím pokojem jsou zavěšeny dekorativní lustry.

 

MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ

Nejvýznamnějším prvkem interiéru jsou odkryté všechny trámy krovu. Téměř všechny trámy až na několik příliš poškozených, které bylo nutné vyměnit, jsou původní. Plochy mezi krokvemi jsou zateplené a obložené bílými prkny. Podlaha s podlahovým vytápěním je vinylová. Na části plochy v místě obývacího pokoje je prkenná podlaha, v části pod krbem je z bezpečnostních i praktických důvodů podlaha plechová. Pro povrchovou úpravu centrálního zděného boxu skrývajícího koupelnu byla zvolena imitace betonu.

 

KUCHYNĚ

Hlavní část kuchyňské linky je “zakousnutá” do komínové zdi a plynule přechází do jídelního koutu. Na komínové zdi jsou zavěšeny horní skříňky a digestoř. Vedlejší část kuchyňské linky – doplňková pracovní plocha, je zasunutá pod šikminu a prostor pod ní je využitý pro myčku a další úložné prostory.

 

KOUPELNA

Autorka řešení koupelny Ing. Michaela Kohoutková zvolila volně stojící vanu Duravit se stojanovou baterií. Do koupelny je dále kromě umyvadla a vyhřívané záchodové mísy na dálkové ovládání také sprchový kout a nika na pračku.

 

OBÝVACÍ POKOJ

Dominantou obývacího pokoje jsou moderní krbová kamna švýcarské firmy Attika. V boxu ukrývajícím koupelnu je umístěna nika jako sklad polen pro krb. Do prostoru obývacího pokoje byla zvolena sedačka Rolf Benz.

 

LOŽNICE

Postel je umístěna do části prostoru, kde je nekrásnější výhled do otevřeného krovu. Za postelí pod šikminou jsou skryté komody na ukládání oblečení. Skrytý úložný prostor ještě více umocňuje volnost a vzdušnost celého bytu.

 

 

Foto: facebook Olga Pokorná

Zdroj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

-->