Krok za krokem: Jak si vybrat zámek

Pokud nejste zkušený sběratel starobylých nemovitostí nebo dědičný vlastník hrabství, tak pro vás bude výběr vhodného zámku obtížný. Možná i kvůli tomu, že se v České republice prodává více jak 300 kulturních památek.
Dříve než se pustíte do hledání, doporučíme vám zformulovat si vlastní požadavky na vysněný historický objekt.

Za prvé se rozhodněte, k jakým účelům budete zámek využívat.

Chcete-li mít letní sídlo či chatu, bude vám spíše vyhovovat malá nemovitost se zajímavou historií. V takovém zámečku vám zcela postačí mít jen několik pokojů s koupelnami. Ostatní místnosti mohou plnit reprezentační funkce, například pro večírky, plesy, oslavy a koncerty.

Možná se při pobytu v panství budete chtít věnovat svému hobby – jízda na koni, golf, zahradničení, vaření piva, čtení, plavání atd. V tom případě je nutné si vybrat objekt se stájí, jízdárnou a pastvinami; nedaleko golfového klubu nebo nemovitost s možností si vybudovat vlastní driving range; s knihovnou a s klimatizací pro udržení teploty a vlhkosti; se saunou či bazénem nebo se zařízením pro vaření piva. Zamyslete se také nad tím, zda jste připraveni provést odpovídající rekonstrukci – zdaleka ne všechny objekty mohou splnit vaše sny.

Pokud si chcete koupit zámek, který následně znásobí vaše jmění, je lepší předem vědět, jaký druh podnikání chcete zahájit. Pro odborníky v oblasti zábavních podniků bude vhodný zámek nedaleko Prahy nebo na hranicích s Rakouskem a Německem. Chcete-li si otevřít kliniku plastické chirurgie, musíte mít dostatečný počet pokojů pro pacienty a velký uzavřený areál určený k procházkám. Chcete-li zahájit provoz luxusního hotelu, pak dávejte přednost populárním turistickým regionům (poblíž letoviska, město ze seznamu UNESCO, nedaleko lyžařského střediska atd.)

Zajímavou možností je i otevření pivovaru. Dnes je možné si v České republice pořídit opuštěný pivovar, kde se kdysi vařilo pivo. Po rekonstrukci získáte nejen obnovenou památku, ale i dlouholetou tradici a dokonce i evropskou značku. Podobně můžete zakoupit i manufakturu různých odvětví – od kosmetické až po textilní.

Za druhé si ujasněte, zda jste připraveni opravit zámek. V České republice se prodává jen velmi málo historických nemovitostí, které jsou v perfektním stavu. Z větší části jsou památky zchátralé. Mějte na paměti, že na rekonstrukci historického majetku (ať už patří Čechovi, cizinci nebo právnické osobě) se přidělují dotace od Ministerstva kultury ČR, z fondů Evropské unie a z rozpočtů místních úřadů. Na rekonstrukci je také možné získat bankovní úvěr.

Pokud se rozhodnete udělat šlechetný čin, a to oživit evropské kulturní dědictví, doporučujeme vám se před koupí obrátit na Národní památkový ústav. Tato organizace má vyčleněné dny pro bezplatné konzultace pro vlastníky památek. Zaměstnanci vám poradí, jak by měla rekonstrukce vypadat, na co si při ní dát pozor, a jak řešit různé problémy a situace. Zjistěte si, jaká úroveň ochrany se vztahuje právě k objektu, který se chystáte koupit. Je možné, že pod ochranu spadá pouze fasáda a vše ostatní můžete bez problémů upravovat. A nebo vám naopak nebude povoleno udělat potřebné úpravy, popř. v objektu umístit vířivku či instalovat nový systém vytápění. V tomto případě je vždy lepší se daného objektu vzdát a najít si zámek jiný.

Velmi důležité je zvolit si vhodné architektonické studio a stavební společnost. Renovaci historických památek mohou totiž provádět pouze specialisté, kteří mají akreditaci od Ministerstva kultury České republiky. Také vám doporučujeme zjistit si, zda zámek není předmětem soudního sporu mezi dědici, nebo zda si objekt nenárokuje církev či stát.

Za třetí se zamyslete, kolik času jste ochotni věnovat svému zámku. Pečovat o něj musíte neustále! V zimě musíte topit, v létě zase větrat,.. po celý rok je potřeba uklízet či provádět drobné úpravy a zahrada s parkem také vyžadují pravidelnou péči. Pokud nemáte možnost se o nemovitost starat osobně, zajistěte si firmu, která bude spravovat vaši nemovitost za vás.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

-->