Klenotnice Stradivariho houslí

V malé obci u Kolína, v Býchorech, dal v roce 1865 postavit František Xavier rytíř Horský, úspěšný zemědělský odborník a národohospodář,  malebnou budovu zámku s čtyřpatrovou hranolovou věží a cimbuřím.

Velice schopný podnikatel se nechal inspirovat zámkem Hluboká nad Vltavou a zámkem Miramare v Itálii, stavbami impozantními a nepřehlédnutelnými, které se stavěly pro císařovny.

Potomci rytíře Horského zámek a panství prodali v r. 1896. Novým majitelem se stal  kníže Filip z Hohenlohe-Schüllingfurst  a ten ho v roce 1904 prodává světově proslulému houslistovi Janovi Kubelíkovi.

oddd

Čaroděj houslí z Býchor

Říkalo se o něm právem, že je to zázračné dítě. Pro malého Jana nebyl problém v osmi letech zahrát na veřejnosti náročné skladby. S lehkostí přednesl i některé variace z Paganiniho.   Ve dvanácti letech začíná jeho hvězdná kariéra přijetím na pražskou konzervatoř. Nadanému chlapci museli  udělit výjimku, protože studenti nesměli být mladší čtrnácti let.

Ve svých 20 letech koncertuje po světě a vydělává astronomické částky. Úspěchů dosahuje v Miláně, Paříži i Londýně.  Koncerty ve Vídni mají také obrovský úspěch a hudební kritikové se nechají slyšet, že by ho ve středověku „upálili jako čaroděje“.

Proslýchá  se, že na sklonku života chtěli potěšit královnu Viktorii ve Windsoru, a proto pozvali Kubelíka. Byl údajně posledním z umělců, kterého královna viděla a slyšela.

Je mladý, úspěšný a bohatý. Sám ze skromných poměrů (jeho otec byl krejčí) se stává mecenášem umění a podporuje nemalými finančními dary např. vznikající Českou filharmonii.

Rytíř od Kolína

V Rusku byly jeho koncerty během několika hodin vyprodány. Na znamení úcty si přiváží do vlasti vyznamenání,  carský Řád svaté Anny. V Paříži po koncertu obdrží rytířský řád Čestné legie.

V r. 1904 je již rok ženatý s krásnou maďarskou hraběnkou Mariannou Czáky – Szélovou a zamilovaný pár kupuje zámek Býchory.

Sama nadaná houslistka prožívá s Janem dny plné štěstí a na zámku se začínají rodit další virtuosové. Na svět přichází pět dcer a syn je toužebně očekáván. Mistr je často ve světě, kde koncertuje před statisícovým publikem za miliónové honoráře.

Obec Býchory se stává díky významným hostům slavnou. Na zámek přijíždějí významné osobnosti uměleckého života. Často je zde k vidění Oskar Nedbal,český hudební skladatel, dirigent a violista nebo J.B.Foester, významný český hudební skladatel, pedagog, spisovatel a hudební kritik. Hrají, komponují, nacvičují a po chodbách se prohánějí múzy.

Na znamení, že je slavný Kubelík na zámku, vlaje na cimbuří červenobílý prapor.

Císaře dotýkati se je zapovězeno

Na vánoce  v r. 1910 si Kubelík koupil  Stradivariho slavné housle Emperor („Císař“) z r. 1715, nástroj, který má nevyčíslitelnou hodnotu. „Emporky“, jak jim děti říkali, s Janem procestovaly celý svět a hrál na ně až do konce života. Při každém návratu do Býchor chtěl každý, kdo navštívil rodinu, vzácný poklad  vidět na vlastní oči. Každý se mohl podívat, ale málokdo si mohl housle podržet v rukách.

Po pěti nadaných dcerách se v roce 1914 narodil vytoužený syn, který dostal jméno Rafael. Stal se z něj světoznámý dirigent, skladatel a houslista.

V roce 1916 Kubelík prodává Býchory a stěhují se na zámek v Orlové u Povážské Bystrice a pro houslistu definitivně končí šťastné období.

Jan Evangelista Kubelík je často srovnáván s Paganinim. Oba měli magickou moc nad houslemi, oba byli vysocí, štíhlí s uhrančivým pohledem a oba přes obrovský úspěch ke konci života bojovali s nepřízní osudu. Kubelík mnohokrát tvrdil, že v Býchorech si vybudoval svůj první a nejšťastnější domov.

Od  roku 1916 žijí na zámku manželé Tauberovy z Prahy. Ti ho v roce 1939 prodávají Dominiku Čiperovi, za jehož vlastnictví došlo ke generální opravě zámku.

O zámek přichází znárodněním v roce 1948. V padesátých letech zde sídlila Ústřední dělnická škola chemického průmyslu a později zde byla i škola.

V roce 1991 byl zámek a park navrácen potomkům původních majitelů – rodině Čiperů.

V roce 2006 se novým majitelem podle dostupných informací stala společnost Elitprofit spol. s r.o. sídlem Praha, s cílem zámek opravit.oddd

Legendy

Ačkoliv dubový háj na kopci Kostelíku dávno zanikl, přece tu i nadále pobývali duchové, kteří hodným pomáhali a zlé trestali. Zjevovali se za tmavých nocí a nejednou nejednoho polekali tak, že přiběhl domů a sotva dechu popadal. V době půlnoční se tu zjevoval zlý duch v podobě divoké svině. Jestliže někdo v té době tudy šel, svině se na něho vyřítila a zle ho zřídila. Domů se takový noční chodec navrátil zablácený, potrhaný a samá modřina. A byli i mnozí, kteří to odstonali.

Jednou tudy šli muzikanti z oharského posvícení. Ačkoliv bylo již k ránu a tma se pozvolna rozptylovala, divoká svině se na ně přece vyřítila. Někteří se dali na útěk. Na rozblácené cestě se smekali a padali. Jenom basista zůstal stát, a když se k němu svině přiblížila, pádnou sukovicí ji vší silou udeřil po hřbetě. Hůl mu však z ruky vypadla a on se div neskácel. Svině se jako mlžný opar rozplynula.

Od té doby se již nikomu nezjevila a noční chodci pak již vždy mohli bez obav nerušeně chodit svojí cestou.

odddPopis

Novogotický patrový objekt s cimbuřím a podkrovím, obdélného půdorysu, ze kterého vystupuje na východní straně čtyřpatrová hranolová věž.Jsou zachovány zbytky malovaných stropů z XIX. století. Zámek leží na okraji kdysi bohatého, teď hodně polomy zpustlého anglického lesoparku o rozloze 5 ha. Nyní zanedbaný park byl kdysi elegantním příkladem komplexu s rybníky a fontánami.Zámek má dvě poschodí a ve svých nejlepších časech míval 20 pohodlných stylově zařízených místností.

V přízemí se nacházela kuchyň, jídelna, pokoje pro hosty a služebné. V prvním poschodí měla rodina majitele k dispozici osm místností, hojně se využívala i knihovna, kde jste si mohli vybrat z více než pěti tisíc knih. Stropy některých místností byly štukové a stěny byly do výše 1 m obloženy dřevem.

Býchorský zámek, postavený v romantickém novogotickém slohu s rozsáhlým parkem, si po letech čekání zaslouží přemýšlivého, energického a schopného majitele,  který nad zámkem vyvěsí svou vlajku na znamení, že je opět někdo doma.

Zámek Býchory je srovnatelný svým vzhledem a architektonickým významem s novogotickými zámky Hrádek u Nechanic, Nečtiny či Filipov.Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati.

Výlety po obnovené části úzkorozchodné dráhy, která sloužila pro dopravu cukrové řepy do cukrovarů v Polabí, budou bavit malé i velké.
Od roku 2015 jezdí vláčky i do stanice Býchory.

[ngg_images gallery_ids=”1089″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_horizontal_filmstrip”]
Celková plocha pozemku – 80 000 m2

Užitná plocha – 3 000 m2

Počet podlaží – 2 s podkrovím

Stav – před rekonstrukci

Sklep – k dispozici

Sítě – elektřina, vodovod, kanalizace

oddd

№ 351

Umístění na mapě:

 

Potřebujete podrobnosti? Přejete si zámek pořídit? Obraťte se na nás:
[easy_contact_forms fid=2]

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

-->