Zámek středověkého rodu Kinsbergů

Původně románský hrad, vystavěný na vyvýšeném ostrůvku skal, byl od svého založení před rokem 1200 strategicky významným místem Království českého. Kinsberg – Starý Hrozňatov, dominanta okolí, patří k nejstarším hradům Chebska. Nepřehlédnutelná je mohutná Černá věž s cimbuřím vysoká téměř 30 metrů.

Významné pozornosti se hradu dostalo až s pohnutým osudem správce klášterních statků Hroznatou, který pocházel z významného českého rodu Sezemů a Drslaviců. Z vděčnosti zasvětil svůj život víře. Bránil samostatnost klášterů a byl proti odevzdávání výnosů z jejich činnosti vrchnosti. Na cestách byl přepaden loupeživými rytíři, kteří za něj požadovali výkupné a byl uvězněn na zdejším hradě. Hroznata odmítl, aby za něj zaplatili a krutému mučení 14. července 1217 podlehl. V r. 1897 byl blahořečen a v září roku 2004 byl zahájen jeho kanonizační proces. Dnes je Hroznata uctíván jako patron politických vězňů.

Architekturou hradu a Černé věže byl uchvácen i J.W.Goethe, který v geologicky zajímavém okolí hledal vzácné kameny.

O hradu a vysoké věži řekl, že patří mezi nejkrásnější architektonické monumenty jaké kdy spatřil. Byl přesvědčen, že kdyby stála v Trieru, patřila by mezi nejznamenitější tamější starožitnosti, a kdyby stála poblíž Říma, byla by poutním místem.

Dne 3. května 1958 byl areál hradu a zámku Kinsberg spolu s kostelem Nejsvětější Trojice a přilehlým zámeckým parkem ve Starém Hrozňatově zapsán na státní seznam kulturních památek České republiky.

oddd

Popis

Původně románský hrad je připomínán již před rokem 1200. V 17. století byl hrad renesančně přestavěn a po r. 1824 renovován na pozdně barokní zámek. Část hradního příkopu byla zasypána a přeměněna v zahrady. V r. 1883 je zdejší zámek přestavěn na reprezentativní romantizující zámecké sídlo v pseudogotickém slohu.

V současné době je zámek opraven. Vstup do areálu hradu a zámku je stejně jako v jeho minulosti přes dochovaný hradní příkop s dřevěným mostem.

 

[ngg_images gallery_ids=”1093″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_horizontal_filmstrip”]

Celková plocha: 46 091 m2

Plocha zámku: 21 272 m2 (zastavěná plocha 1 901 m2)

Území bývalé vojenské základny (koleje): 24 819 m2 (zastavěná plocha 1 995 m2)

Sítě – elektřina, vodovod, kanalizace (septik)

Stav: po rekonstrukci

oddd

№ 262

Umístění na mapě:

Potřebujete podrobnosti? Přejete si zámek pořídit? Obraťte se na nás:
[easy_contact_forms fid=2]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

-->