Zámecky Hotel hraběte Krakovského z Kolovrat

Obec Radovesnice I se nacházejí  5 km jihozápadně od Kolína. Zámek stojí na malém návrší nad vsí, na pokraji parku, uprostřed rozsáhlého hospodářského dvora. Původní název vesnice byl Radovesice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1266, i když se předpokládá, že byla založena již ve 12. století. Tehdy zde měl sídlo vladyka Vícemil z Radovesic. Počátkem 16. století získali obec Maternové z Květnice, kteří zde založili tvrz. Písemně je doložena v roce 1608. Z této původní stavby se dodnes dochovala část obvodového zdiva a klenby v přízemí zámku.

Za  třicetileté války vypleněnou a později zpustlou tvrz koupil v roce 1651 Václav Jiří Holický ze Šternberka. Ten zahájil přestavbu tvrze na barokní zámek a při zámku založil park. Při bitvě u Kolína v roce 1757 byl zámek poškozen.

leopold_filip_kolowrat-krakowsky_1852-1910Nový majitel hrabě Leopold Filip Kolowrat-Krakowský, poslanec říšské rady a českého sněmu, rytíř řádu Železné koruny druhé třídy, se ujal správy majetku ve druhé polovině 19. století a dal zámek znovu opravit.

Po nešťastném pistolovém duelu 5. května 1876, při němž hrabě Leopold zastřelil prince Wilhelma Auersperga, uprchl do Ameriky. Pravá příčina souboje nebyla nikdy jednoznačně vysvětlena, jisté prameny udávají, že jablkem sváru byla krásná komtesa Anna z Valdštejna. Ve Spojených státech se hrabě Leopold oženil s bohatou dcerou tabákového magnáta, baronkou Nadine Huppmann-Valbella, se kterou se vrací zpět do Rakousko-Uherské monarchie, ale až po udělení milosti císařskou výsostí.

V roce 1950 přešel zámek do majetku státu a sloužil jako byty, kanceláře a knihovna.

oddd

V letech 1973–76 byly opraveny fasády a střecha, v roce 1985 odkoupil zámek kolínský podnik Tesla se záměrem zřídit zde rehabilitační centrum. Započaté práce na opravě zámku byly ukončeny v roce 1989, v roce 1993 byl na základě restitucí navrácen posledním majitelům, kteří ho vlastnili před znárodněním v roce 1950. V nadchá­zejících letech byl zámek nevyužíván, a proto došlo k velmi rychlé devastaci této významné stavební památky, která byla v roce 2005 již na pokraji zřícení, ke kterému začalo docházet v průběhu roku 2006, kdy se dovnitř propadla střecha s věží. Park okolo zámku byl rovněž zcela zpustlý, stejně jako budovy bývalého dvora. Záchrana pro zámek přišla v dubnu roku 2007, kdy ho koupila firma ElitProfit, spol. s r.o. a značně ho opravila.

Dnes je to krásný hotelový komplex, který se nachází 40 km od Prahy a jsou zde čtyř a pětihvězdičkovými pokoji, také se zde nachází velký park, velký rybník, přistávací plocha pro helikoptéru a fontány. Kapacita restaurace je až 40 lidí, bar až 25, konferenční sál až 50. Pro hosty, kteří chtějí strávit více než jeden den, jsou připraveny luxusní pokoje a dále interiéry, které nenechají nikoho lhostejným. Na zámku je možné ubytovat 30 hostů.

[ngg_images gallery_ids=”721″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_horizontal_filmstrip”]

 

Celková plocha: 87 388 m2

Zastavěná plocha: 15 249 m2

Sítě: elektřina, vodovod, kanalizace

Stav: výborný, po kompletní rekonstrukci

Areál s komplexem budov je obklopený novou kamennou zdí se třemi branami

V areálu: zámecký park, rybníček, les

Zámek má podkroví a sklep

oddd

№ 029

Umístění na mapě: 

 

Potřebujete podrobnosti? Přejete si zámek pořídit? Obraťte se na nás:
[easy_contact_forms fid=2]

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

-->